Pizza (veya pide) hamuru

 

Malzemeler

250 gr (1 ¾ su bardağı) beyaz ekmek unu

1 tatlı kaşığı instant kuru maya

1 tatlı kaşığı tuz

¼ su bardağı su

1 çorba kaşığı bal

¾ su bardağı yoğurt


 

Elde yapılışı

 1. Un, tuz ve mayayı geniş bir kaba koyup karıştırın.

 2. Balı suya ekleyip karıştırın ve yoğurt ile beraber una ekleyin.

 3. Hamur kıvama gelinceye kadar kapta karıştırın. Hamurun ıslak ve yapışkan bir kıvamda olması gerekiyor. Hamurunuz çok kuruysa biraz daha su ekleyin, suyu azar azar yemek kaşığıyla ekleyin ki birden çok fazla gelmesin.

 4. Hamur kıvama gelince yağlanmış tezgaha alıp elinizle yoğurmaya başlayın ve ele yapışmayan, yumuşak bir hamur haline gelene kadar yoğurmaya devam edin (yaklaşık 5 dakika).

 5. Hamuru ikiye ayırıp her birine yuvarlak şekil verip unlanmış tezgahta üzerini mutfak örtüsü ile örtüp 1-1.5 saat mayalandırın.

 

Stand mikserde yapılışı

 1. Un, tuz ve mayayı stand mikserin karıştırma kabına koyup en yavaş ayarda 5-10 saniye karıştırın.

 2. Balı suya ekleyip karıştırın ve yoğurt ile beraber una ekleyin.

 3. Hamur toparlanana kadar yavaş ayarda hamur çengeli ile yoğurun. Hamurun ıslak ve yapışkan bir kıvamda olması gerekiyor. Hamurunuz çok kuruysa biraz daha su ekleyin, suyu azar azar yemek kaşığıyla ekleyin ki birden çok fazla gelmesin.

 4. Hamur çengelin etrafında toplanmaya başlayınca 1-2 dakika daha orta ayarda çalıştırmaya devam edin.

 5. Hamuru mikserin kabından çıkarıp, ikiye ayırıp her bir parçaya yuvarlak şekil verip unlanmış tezgahta üzerini mutfak örtüsü ile örtüp 1-1.5 saat mayalandırın.

 

Şekil verme ve pişirme

 

 1. Pişirmeden yarım saat önce varsa pizza taşını yoksa boş bir tepsiyi fırına ısınması içim koyun. Fırını 250° fan ayarında ısıtın.

 2. Tezgaha üzerine pizzayı koyacağınız 40cmx40cm boyutunda fırın kağıdı hazırlayın. Kağıdın üzerine hamurun yapışmaması için mısır unu, irmik veya un serpin kenarda bekletin.

 3. Hamuru unladığınız tezgahın üzerinde koyup biraz büyütün, yaklaşık 20cm çapına gelince elinize alıp yavaşca kenarlarından özellikle kalın yerlerinden çekiştirerek yaklaşık 30 cm çapına gelene kadar büyütün. Yırtılmaması için ince yerlerini çok esnetmeyin.

 4. Hazırladığınız fırın kağıdının üzerine koyup kenarlarından biraz daha çekiştirerek yuvarlak şekil verin.

 5. Pizzanın üzerine domates sosu, peynir ve diğer malzemeleri koyup hazırlayın.

 6. Fırın küreği ile ya da bir ekmek tahtasıyla fırın kağıdı yardımıyla kağıt ile pizzayı küreğin /  tahtanın üzerine kaydırın. 

 7. Yine aynı şekilde fırın kağıdı yardımıyla kağıtile pizzayı fırındaki ısınmış pizza taşı veya tepsinin üzerine kaydırın.

 8. Pizzanın kenarları istediğiniz kadar kızarıncaya kadar fırında 9-12 dakika pişirin.

 9. Hamurun ikinci yarısını aynı şekilde hazırlayıp ilk pizza fırından çıkınca fırında pişirin.

 

Kolay domates sosu

 

1 kutu konserve doğranmış domatesin, ezilmiş iki diş sarımsak ve ¼  tatlı kaşığı pul biber ile robottan çekin. İçine elinizle parçaladığınız 4-5 fesleğen yaprağını ekleyip bir kasenin üzerine koyduğunuz süzgecin üzerine boşaltın. Suyu süzülene kadar 15 dk. bekletin. Bu sos iki pizza için yeterli olacaktır.

 


 

© 2014 by Burcu -  Proudly created with Wix.com